O-Kimdir Mobil Logo
Zeki Müren biyografisi 2 ay önce eklendi

Zeki Müren Nereli

Bursa

Zeki Müren Kaç Yaşında

06 Aralık 1931 Pazar | 89 Yaşında

Zeki Müren Burcu Nedir

Yay Burcu

Zeki Müren Kaç Kilo

75 kg

Zeki Müren Boyu

1.74 m

Zeki Müren Mesleği

Şarkıcı, Besteci, Söz Yazarı

Zeki Müren Kimdir ?

Zeki Müren Biyografisi

Zeki Müren 1931 yılında Bursa’da doğdu. Çok küçük ve çelimsiz olan Müren, müzik yeteneğini daha ilkokuldayken göstermeye başlamıştır. Ailesi ve öğretmenleri tarafından desteklenen Müren, Mimar Sinan Üniversitesi’nde güzel sanatlar eğitimi almaya başlamıştır. Müzik ve müzik aleti eğitimleri de alan Müren, 1950 yılında henüz üniversite öğrencisiyken TRT İstanbul Radyosunun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavını birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi. Böylece ilk plağını çıkardı.

Zeki Müren, bu başarılı ilk konserden ve plak çalışmasından sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak eserler seslendirmeye başladı. Radyo programları on beş yıl devam etti. Müren ilk sahne konserini 26 Mayıs 1955’te verdi.

Maksim Gazinosu sahnelerinde aralıksız 11 yıl Behiye Aksoy ile dönüşümlü olarak sahne aldı. 1976’da Londra’daki Royal Albert Hall’da konser vererek bu mekânda sahne alan ilk Türk sanatçı oldu.

Zeki Müren 600’ü aşkın plak ve kaset yaptı. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir Muhabbet Kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955’te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

300 civarında şarkı besteledi. Zeki Müren hiç evlenmedi. 1950’lerin Türkiye’sinde alışılmış kalıpları zorlayan elbiseleri ve sahne davranışı ile halkın ilgisini sürekli olarak üstünde tutmayı başardı. Mesleğe başladığı ilk yıllarda daha sıradan kıyafetler ve saç stilleri taşımasına rağmen ileriki yıllarda kadınsı kıyafetler, saç modelleri ve makyajı ile sahnelerde yer aldı.

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle hayatının özellikle son 6 yılında sahne hayatından ve medyadan uzaklaştı. Bodrum’daki evinde dinlendi. Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Cenazesi büyük bir halk kalabalığının katıldığı büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa’da Emirsultan Mezarlığı’ndadır.

Zeki Müren hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Rıza Kocaoğlu
Oyuncu
Şahan Gökbakar
Oyuncu Senaryo Yazarı Yazar Yönetmen
Hülya Koçyiğit
Oyuncu
Farah Zeynep Abdullah
Oyuncu
Şebnem Ferah
Şarkıcı
Beyazıt Öztürk
Oyuncu Sunucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir