O-Kimdir Mobil Logo
Serkan Çağrı biyografisi 10 ay önce eklendi

Serkan Çağrı Nereli

Edirne

Serkan Çağrı Kaç Yaşında

02 Haziran 1976 Çarşamba | 44 Yaşında

Serkan Çağrı Burcu Nedir

İkizler Burcu

Serkan Çağrı Kaç Kilo

83 kg

Serkan Çağrı Boyu

1.73 m

Serkan Çağrı Mesleği

Müzisyen

Serkan Çağrı Kimdir ?

Serkan Çağrı Biyografisi

Serkan Çağrı, Edirne’nin Keşan ilçesinde doğdu. Müziğe olan ilgisi de belki bu doğduğu topraklardan gelmektedir. Henüz 7 yaşındayken klarnetle tanışmış 13 yaşına geldiğinde ise geleneksel Erguvan Festivali kapsamında düzenlenen “En İyi Klarnet İcracısı Yarışması” nda özel ödüle layık görüldü.

1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda lisans öğrenimine başladı. 1998 yılında İ.T.Ü. Devlet Türk Müziği Konservatuarı’na geçiş yaparak üniversite öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı, burada üç yıl klarnet eğitmeni olarak görev yaptı. Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini tamamlayan Çağrı, Bakü Müzik Akademisi’nde ise doktora öğrenimine halen devam etmektedir.

Klezmer isimli müzik türünün en önemli temsilcilerinden olan 75 yaşındaki ünlü klarnetist Giora Fiedman, uzun yılların ardından İstanbul’da vermiş olduğu bir konserde kendisini sahneye davet ederek “O, klarnete benim şu an geldiğim noktadan başladı” dedi.

Dünyanın en bilindik ve önde gelen nefesli çalgı firmalarından biri olan AMATİ-DENAK, Serkan Çağrı tarafından tavsiye edilen perde tasarımını uygulayarak ürettiği klarnet modeline “Serkan Çağrı Model” ismini verdi. Bu model daha sonra Alman firma KLİNGSON tarafından da talep görerek yine “Serkan Çağrı Model”ismiyle bu firma tarafından da üretilip tüm dünyada yoğun bir ilgi ile satılmaya başlandı. Böylece Serkan Çağrı, klarnette bir dünya markası olarak da yaptığı diğer çalışmaların ardından müzik literatüründe yerini aldı.

Yıllardır hem  yurtiçinde hem de yurtdışında verdiği başarılı konserlerle adından yoğun bir şekilde söz ettiren sanatçı, Vassilis Saleas, Buika, Sting, Despina Vandi, George Zamphir, Gypsy Kings Heritage, Giora Feidman, Trilok Gurto, Ian Anderson, Kocani Orkestrası gibi dünyaca ünlü pek çok müzisyenle de ortak sahne çalışmalarında bulunma fırsatını buldu.

Konser ve sahne çalışmalarının yanı sıra bir yandan da akademik alanda yapmış olduğu çalışmalarını sürdüren Çağrı, Türk Müziğinde kullanılan sol klarnet üzerine yaptığı uzun araştırmalar sonucu hazırladığı tez, makale ve eğitim kitabı ile de bu alanda Türkiye’de ve Dünyada öncü oldu.

Amerika’da North Caroline Üniversitesi’nde 2011’de klarnet dersleri veren Bojana Kragulj adlı akademisyen “Türk Müziğinde Klarnet ve Serkan Çağrı İcra Teknikleri” üzerine doktora tezi çalışması yaptı. Bu çalışma aynı yıl Amerika’da yapılan “Uluslararası Araştırmalar Yarışması”nda birincilik ödülüne layık görüldü.

2005 yılında ise “Nefesim” adlı ilk enstrümantal albüm çalışmasını hazırladı ve  yayınladı. İkinci solo albümü “ÂL”yı 2007 yılında dinleyenleri ile buluşturan sanatçı, 2008 yılında besteci ve klarnet virtüözü Şükrü Tunar anısına hazırladığı “Şükrü Tunar Eserleriyle Serkan Çağrı” adlı albümde ünlü bir çok isimle bir araya getirerek bestecinin ölümsüz eserlerini yeniden yorumladı. 2011’de Serkan Çağrı & Rumeli Band “Live Project”, 2012 de ise Serkan Çağrı & Hüseyin Karadayı “Endorphin” adlı albüm projelerinin içerisinde yer aldı. Son olarak 2016 yılında “Sır”isimli albümünü tamamlayarak yayınladı.

2010 ve 2011 de senaryosu ve başrolü Ata Demir’e ait olan ve en çok gişe yapan filmler arasında üst sıralarda yer alan “Eyvah Eyvah” adli sinema filmi serisinin Müzik Yönetmenliğini yaptı.

TRT’de “Dünyanın Türküsü” ve “Serkan Çağrı İle Bir Nefes”adlı müzik programlarını hazırlayıp sunan ve oldukça beğenilen sanatçı 2010’da ise TRT Müzik kanalında her hafta yayınlanan “Serkan Çağrı ile Seyyare”adlı müzik eğlence programını hazırlayıp sunmaya devam etti. Son olarak günümüz genç sanatçılarıyla beraber sohbet tadında geçen “Serkan Çağrı ile Genç Müzik” programını hazırlayıp sunan Serkan Çağrı bir çok gencin bu konuda önünü açaktadır. Ayrıca 3 sezondur Elif Buse Doğan ile beraber hazırlayıp sundukları “Nefesten Sese” programı yeni sezonu ile TRT Müzik ekranlarında olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda klarnet sanatçısı olmasının yanı sıra Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Teknik Bilim Kurulu Başkanlığı’nı aktif olarak yürütüp devam ettirmektedir. Sanatçı, evli ve iki çocuk babasıdır.

Serkan Çağrı hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Yeşim Salkım
Oyuncu Şarkıcı
Çağla Şıkel
Manken Oyuncu Sunucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir