O-Kimdir Mobil Logo
Şener Şen biyografisi 12 ay önce eklendi

Şener Şen Nereli

Adana

Şener Şen Kaç Yaşında

26 Aralık 1941 Cuma | 79 Yaşında

Şener Şen Burcu Nedir

30585600 Burcu

Şener Şen Kaç Kilo

73 kg

Şener Şen Boyu

1.70 m

Şener Şen Mesleği

Oyuncu

Şener Şen Kimdir ?

Şener Şen Biyografisi

26 Aralık 1941 Adana doğumlu ve asıl adı Ali Haydar Şen’dir. Ünlü oyuncunun babası da Türk sinemasının önemli simalarından Ali Şen’dir.
Gençlik yıllarında oldukça farklı işlerde çalışarak her türlü insan karakterini de yakından gözlemleyen Şen, bir süre öğretmenlik yaptı. . 1967 senesinde girdiği İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda 13 yıl çalışma fırsatı buldu.

Seslendirme çalışmaları, tiyatro ve sinemada yer aldığı küçük roller dahil her işi yaptı. Yapımcı ve yönetmen olan Ertem Eğilmez’in keşfettiği ve ilk kez sinemaya uyarlanan “Hababam Sınıfı” nda, beden eğitim öğretmeni “Badi Ekrem” tiplemesi sayesinde oldukça başarılı bulundu. (1975). Yine aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ünlenen Kemal Sunal ile muhteşem bir ikili oldular. Oynadığı “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Tosun Paşa”, “Kibar Feyzo” (1978), “Çöpçüler Kralı” ve “Davaro” (1981) gibi filmler sayesinde artık seyircinin sevdiği bir oyuncu konumuna geldi.

Bunların ardından almanya’da tiyatro çalışmaları yaptı. Şener Şen’in asıl ön plana çıktığı film ise başrolünü oynadığı “Şalvar Davası” (1983)’dır. Züğürt Ağa, Muhsin Bey, Milyarder, Arabesk, Amerikalı gibi filmlerin ardından Eşkıya filminda sergilediği oyunculuk ile oldukça başarılı bulundu. Gönül Yarası, Kabadayı, İkinci Bahar gibi yapımlarda da izleyicinin dikkatini çekmeye devam etmiştir.
Şener Şen, Vasıf Öngören’in Zengin Mutfağı (1977) adlı oyunuyla 2019 senesinde sahneye döndü.

Şener Şen hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Ozan Güven
Oyuncu
Kerem Alışık
Oyuncu
Ömer Özyüten
Oyuncu Yazar
Altan Erkekli
Oyuncu
Rutkay Aziz
Oyuncu Yönetmen
Farah Zeynep Abdullah
Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir