O-Kimdir Mobil Logo
Ruşen Güneş biyografisi 9 ay önce eklendi

Ruşen Güneş Nereli

Beypazarı

Ruşen Güneş Kaç Yaşında

17 Mart 1940 Pazar | 80 Yaşında

Ruşen Güneş Burcu Nedir

Kova Burcu

Ruşen Güneş Kaç Kilo

78 kg

Ruşen Güneş Boyu

1.68 m

Ruşen Güneş Mesleği

Viyola Sanatçısı

Ruşen Güneş Kimdir ?

Ruşen Güneş Biyografisi

1940 Ankara/Beypazarı doğumlu ünlü sanatçı 1961’deki mezuniyetinin sonrasında ilk solo viyola sanatçısı olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na katıldı. Bu görevi sırasında Walton, Hindemith, Bartok gibi ünlü bestecilerin viyola konçertolarını ülkemizde ilk kez seslendiren isim olmuştur. Ardından aldığı eğitim bursu ile 1963’te İngiltere’ye giden sanatçı, ertesi sene ülkesine geri döndü. Ancak askerlik sonrası 1971’te İngiltere’ye göç etti.

1971 yılında İngiltere’ye taşınan sanatçı, ülkemizi en iyi şekilde İngiltede’de temsil etmiştir.

Türk bestecileri ile devamlı temasta olan sanatçı Necil Kazım Akses, Ahmet Adnan Saygun, C. Tanc, Y. Tura’nın konçertolarını defalarca çalmış ve Saygun konçertonun London Filarmoni ile CD’sini yapmıştır. Ayrıca Borusan için yaptığı sayısız Türk bestecileri ve viyola adli konserlerde de Usmanbas, Özdil Altınel ve Özkalfayan gibi ve diğer birçok bestecimizin eserlerini duyurmuştur.

1998’de ise sanatçı Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülmüştür. 2008 yılında ise son İzmir Yaşar Üniversitesinde Profesör kadrosunda Öğretim görevlisi olarak görev aldı ve bu görevi 2016 yılına kadar sürdü.

Ünlü sanatçı 30 Mayıs 2020’de tedavi gördüğü sırada Londra’da hayatını kaybetti. Ünlü sanatçının ölümünün ardından ünlü sanatçı Fazıl Say başta olmak üzere bir çok kişi taziye mesajında bulundular.

Ruşen Güneş hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Cem Adrian
Müzisyen Söz Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir