O-Kimdir Mobil Logo
Oruç Aruoba biyografisi 9 ay önce eklendi

Oruç Aruoba Nereli

Karamürsel

Oruç Aruoba Kaç Yaşında

14 Temmuz 1948 Çarşamba | 72 Yaşında

Oruç Aruoba Burcu Nedir

Yengeç Burcu

Oruç Aruoba Kaç Kilo

83 kg

Oruç Aruoba Boyu

1.67 m

Oruç Aruoba Mesleği

Felsefeci

Oruç Aruoba Kimdir ?

Oruç Aruoba Biyografisi

1948 yılında Karamürsel’de doğdu ardından ilk ve ortaöğretimini burada tamamladıktan sonra sırasıyla TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Yine Hacettepe Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ederek felsefe bilim uzmanı oldu. 1972 ve 1983 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaparken felsefe bilim uzmanlığı kazanmışken felsefe bölümünde doktorasını tamamladı. Bu süreçte, Almanya’da Tübingen Üniversitesi’nde felsefe semineri üyeliği ve 1981 yılında Victoria Üniversitesi (Wellington) (Yeni Zelanda) konuk öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Kırmızı Dergisi gibi çeşitli basın organlarında yayın yönetmenliği, yayın kurulu üyeliği ve yayın danışmanlığı yaptı. Birçok dergide yazı yayınlandı.

Aruoba, Hume, Nietzsche, Kant, Wittgenstein, Rainer Maria Rilke, Von Hentig, Paul Celan ve Matsuo Bashō gibi düşünür, yazar ve şairlerin eserlerini Türkçeye kazandırdı. Bu sayede kendisine Türkiye’nin Nierzche’si ünivanını takanlar bile oldu. Oruç Aruoba Wittgenstein’ın eserlerini ilk kez Türkçeye çeviren kişi oldu.

Aruoba, “Tümceler, Bir Yerlerden Bir Zamanlar, De ki İşte, Yürüme, Hani, Ol/An, Kesik Esin/tiler, Geç Gelen Ağıtlar, Sayıklamalar, Uzak, Yakın, Ne Ki Hiç,İle, Çengelköy Defteri, Zilif, Doğançay’ın Çınarları, Benlik, Meşe Fısıltıları, David Hume’un Bilgi Görüşünde Kesinlik, Nesnenin Bağlantısallığı A Short Note on the Selby-Bigge Hume The Hume Kant Read, Tebliğ” eserlerini kaleme aldı.

Aruoba’nın şiirlerinde kullandığı üslup ve noktalama işaretlerinin edebiyat kurallarının dışında olmasına rağmen bu durum akademik çevrelerce kendini kabul ettirdi ve bu durumun sanatçının üslubu olarak değerlendirilmesine sebep olundu.

31 Mayıs’ta 72 yaşında maalesef aramızdan ayrıldı.

Oruç Aruoba hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Mustafa Altıoklar
Yönetmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir