O-Kimdir Mobil Logo
Müjdat Gezen biyografisi 2 hafta önce eklendi

Müjdat Gezen Nereli

İstanbul

Müjdat Gezen Kaç Yaşında

29 Ekim 1943 Cuma | 77 Yaşında

Müjdat Gezen Burcu Nedir

Akrep Burcu

Müjdat Gezen Kaç Kilo

66 kg

Müjdat Gezen Boyu

1.71 m

Müjdat Gezen Mesleği

Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Oyun Yazarı

Müjdat Gezen Kimdir ?

Müjdat Gezen Biyografisi

29 Ekim 1943 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Sahneye ilk kez 1953 yılında Hırka-i Şerif İlköğretim Okulu’nda çıktı. Aynı yıl Doğan Kardeş çocuk dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü’nde mikrofonla tanıştı.

Daha 13 yaşında iken çeşitli amatör tiyatro topluluklarında rol aldı ve 1960 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’ nda profesyonel olarak tiyatro çalışmalarına başlamış oldu. Aynı yıl Vefa Lisesi’ni bitirdi. 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuvarları Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1962 yılında yani 19 yaşında ise ilk filmini çevirdi.

Gezen, 1963 yılında ilk özel tiyatro çalışmaları yapmaya başladı. Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatroları’na girdi. 1963-64 yıllarında sanat dergilerinde şiirleri ve denemeleri çıkmaya devam etti. 1964-1966 yılları arasında askerlik yapan oyuncu oyun yazma denemelerine ise bu yıllarda başladı. 1966 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girdi. 1967 yılında arkadaşlarıyla birlikte Halk Oyuncuları’nı kurdu. 1968 yılında ilk kez kendi özel tiyatrosunu açtı ve aynı sezon İstanbul Tiyatrosu’nda çalıştı.

1970 yılında sahne çalışmaları ve film çalışmalarında ve aynı zamanda TV çalışmalarında bulundu. Aynı yıl Elif adlı kızı dünyaya geldi. Gazete ve dergilerde yazdı. 1975 yılında ilk kitabı yayımlandı. Oyuncunun şuana kadar çıkarmış olduğu 30’un üstünde kitabı bulunmaktadır. Yine aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı ve sonradan İ.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Türk Tiyatrosu öğretmenliği yaptı.

Aynı yıl, yazar arkadaşı Kandemir Konduk’la birlikte “Güldürü Üretim Merkezi”‘ni kurdu ve büyük gazetelerde mizah sayfası yönetti. 1991 yılında MSM’yi kurdu ve günümüze kadar aralıksız bir şekilde buradaki faaliyetlerine devam etti. 1992 yılında “MSM Ormanı”‘nı kurdu. 1995 yılında Hamlet Efendi adlı oyunu ödül aldı ve Devlet Tiyatroları’nda oynandı. 1996-1998 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde yazdı. 1997 Devlet Tiyatroları’nda oyun yönetti. Aynı yıl Babam adlı oyunu ödül aldı. 1998 yılında ilk kez adını taşıyan tiyatrosunu kurdu. Yüz civarında filmde, elli civarında oyunda, binden fazla radyo ve TV Skecinde rol aldı, bunların bir bölümünü yazdı ve yönetti.

Müjdat Gezen aynı zamanda şair. 74 adet şiirden oluşan “Şiirim geldi bırakın beni” isimli bir albümü var. Albümde kendisiyle birlikte Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Perran Kutman, Ali Poyrazoğlu, Rutkay Aziz ve Sunay Akın gibi isimler yer alıyor. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kurmuştur. Kasım 2007’den beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi’dir.

Müjdat Gezen hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Aslı İnandık
Oyuncu
Mahir İpek
Oyuncu
Mehmet Ali Alabora
Oyuncu Yazar Yönetmen
Sanem Çelik
Oyuncu
Kerimcan Kamal
Reklamcı Sunucu Yazar
Özkan Uğur
Oyuncu Şarkıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir