Kemal Sunal biyografisi 7 ay önce eklendi

Kemal Sunal Kimdir ?

Kemal Sunal Biyografisi

1 Kasım 1944’de İstanbul’da dünyaya gelen Sunal, aslen Malatyalıdır. Üniversite eğitimine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde başladı ancak 12 Eylül döneminde tamamlayamadı. Lisedeyken öğretmeni kendisini Müşfik Kenter ile tanıştırdı, sanat hayatı da böylece başlamış oldu. Bir yıl Kenter Tiyatrosu’nda çalıştı daha sonra ; Devekuşu Kabare Tiyatrosu’na geçti. 1973’de Tatlı Dillim filmi ile sinemaya adım attı. Daha sonra peş peşe aldığı sinema teklifleri ile kısa sürede zirveye çıktı.

1974’de evlenmiş ve iki çocuğu Ali Sunal ve Ezo Sunal olmuştur.

1976’de oynadığı Kapıcılar Kralı filmi ile 1977 Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal’da en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Yeşilçam’ın komedi filmlerinin aranan oyuncusu olarak özellikle Şaban tiplemesi çok sevilmiştir. Yer aldığı Hababam Sınıfı serisi oldukça beğenilmiştir.
Yarım bıraktığı okulunu 1995’de bitirmiştir. Yüksek lisans tezi olarak ise olduğu Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü isimli tezini hazırlamış daha sonra kitaplaştırmış ve sevenlerine sunmuştur.

Canım Kardeşim, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Salako, Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Tosun Paşa, Süt Kardeşler,Talih Kuşu, Gülen Adam, Varyemez Propaganda gibi toplamda 82 sinema filminde yer almıştır.
Uçağa binmekten korkan Sunal, son filmi için Trabzon’a uçakla giderken kalp krizi geçirdi ve 3 Temmuz 2000’de 56 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Hala oynadığı filmler tekrar tekrar yayımlanmakta ve hala çok izlenmektedir.

Kemal Sunal Nereli

Malatya

Kemal Sunal Kaç Yaşında

01 Kasım 1944 Çarşamba | 76 Yaşında

Kemal Sunal Burcu Nedir

Akrep Burcu

Kemal Sunal Kaç Kilo

84 kg

Kemal Sunal Boyu

1.88 m

Kemal Sunal Mesleği

Oyuncu

Kemal Sunal hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Ali Sunal
Oyuncu
Şener Şen
Oyuncu
Ezo Sunal
Oyuncu Sunucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir