O-Kimdir Mobil Logo
Haluk Bilginer biyografisi 12 ay önce eklendi

Haluk Bilginer Nereli

İzmir

Haluk Bilginer Kaç Yaşında

05 Haziran 1954 Cumartesi | 66 Yaşında

Haluk Bilginer Burcu Nedir

İkizler Burcu

Haluk Bilginer Kaç Kilo

76 kg

Haluk Bilginer Boyu

1.74 m

Haluk Bilginer Mesleği

Oyuncu

Haluk Bilginer Kimdir ?

Haluk Bilginer Biyografisi

5 Haziran 1954 tarihinde dünyaya gelen Bilginer, lise sonda okulun tiyatro koluna girdi. Demokrat İzmir Gazetesi’nin liselerarası tiyatro yarışması ile ilk ödülünü almış oldu. Gençlik yıllarında İngiltere’de ünlenerek ‘en seksi Türk’ başlığıyla dergi kapağı oldu.
1992’de Zuhal Olcay ile evlendi. Hollywood’da “Indiana Jones” adlı dizide, Türkiye’de ise Yavuz Özkan’ın “İki Kadın” filminde aynı zamanda rol aldı.

1996’da “İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Usta Beni Öldürsene”, ve “Masumiyet” gibi ödüllü filmlerde yer aldı. 1990’da Ahmet Levendoğlu ve Zuhal Olcay ile birlikte Tiyatro Stüdyosu’nu kurdu. Pek çok oyunun başrolünü üstlendi.
Zuhal Olcay ile 2004’te ayrılan Bilginer, 2006’da Aşkın Nur Yengi ile evlendi. Ünlü şarkıcı ile bir kız çocuğu sahibi olan Bilginer 2012’de boşanmıştır.

New York’ta Beş Minare, The Ottoman Lieutenant, Nuh Tepesi, Azizler, Cingöz Recai, Sıkı Dostlar, Masum, Sevgili Dünürüm gibi pek çok yapımda rol alan Bilginer’in son oynadığı film 9 Kere Leyla. Son oynadığı Puhu Tv’de yayınlanan Şahsiyet dizisindeki performansı ile Uluslararası Emmy Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu seçilmiştir.

Haluk Bilginer hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Ece Yaşar
Oyuncu
Kubilay Aka
Oyuncu
Meltem Cumbul
Oyuncu
Rutkay Aziz
Oyuncu Yönetmen
Burcu Özberk
Oyuncu
Nur Fettahoğlu
Kimdir Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir