O-Kimdir Mobil Logo
Demet Akalın biyografisi 2 ay önce eklendi

Demet Akalın Nereli

Kocaeli, Gölcük

Demet Akalın Kaç Yaşında

23 Nisan 1972 Pazar | 48 Yaşında

Demet Akalın Burcu Nedir

Boğa Burcu

Demet Akalın Kaç Kilo

57 kg

Demet Akalın Boyu

1.73 m

Demet Akalın Mesleği

Şarkıcı, Manken

Demet Akalın Kimdir ?

Demet Akalın Biyografisi

2000’li yılların ortalarından bu yana çıkardığı popüler şarkılar sayesinde günümüzde Türk pop müziğinin en tanınan isimlerinden biri hâline geldi.

Gölcük, Kocaeli’de doğan Demet Akalın, albüm çıkarmadan önce uzun bir süre mankenlik yaparak kendisini piyasada bilinene bir isim haline getirdi. 1990’larda çeşitli sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde oyunculuk yaptı. 1996’da ilk stüdyo albümü Sebebim’i piyasaya süren sanatçı albümden istediği verimi alamadı. Daha sonradan çıkış şarkısı “Aşkın Açamadığı Kapı” ile Kral TV Video Müzik Ödülleri’nden Yılın Şarkısı ödülünü kazanan Banane (2004), MÜ-YAP’tan altın sertifika alan Kusursuz 19 (2006) ve Dans Et (2008) gibi 2000’ler boyunca çıkardığı albümlerle çeşitli başarılar yakalayarak Türk pop müziğindeki yerini sağlamlaştırdı. Yayımlandığı yıl Türkiye’nin en çok satan albümü olan Pırlanta (2015) dahil olmak üzere satış başarısı elde eden albümlerle 2010’larda Türk pop müziğindeki yerini korumaya devam etti. Türkiye’de liste başı olan “Afedersin”, “Mucize”, “Toz Pembe” ve “Hayalet” hitlerinin yanı sıra “Tecrübe”, “Çanta”, “Olacak Olacak”, “Sabıka”, “İlahi Adalet” ve “Ders Olsun” şarkıları da ilk beş başarısı gösterdi.

Albümlerinde yer verdiği şarkılarla müzik eleştirmenleri tarafından kendine ait bir tarz oluşturduğu kabul edilen Akalın, magazin gündeminde sürekli öne çıkması ile adından sıklıkla söz ettirdi. 2007’den itibaren Hande Yener ile yaptığı sözlü tartışmalar geleneksel bir hâl alarak on yıl boyunca tekrarlandı ve magazin gündemini meşgul etti. 2006’da Oğuz Kayhan’la ve 2010’da Önder Bekensir’le yaptığı birkaç aylık evliliklerden sonra 2012’de Okan Kurt ile evlenerek 2014’te ilk çocuğu Hira’yı dünyaya getirdi. Bugüne kadar iki Altın Kelebek Ödülü ve dört Kral Türkiye Müzik Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazandı.

Demet Akalın hakkında verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Biyografiler

Burcu Kıratlı
Oyuncu
Emre Altuğ
Oyuncu Şarkıcı
Birce Akalay
Oyuncu
Esra Erol
Sunucu
Çağla Şıkel
Manken Oyuncu Sunucu
Yağmur Atacan
Müzisyen Oyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir